Tunnikava „EKRAANIAEG“
Hea õpetaja! Projekti „Targalt internetis“ raames koostasid: Maiken Jõesoo, Inga Jürioja, Ilona Tamsalu, Aet Mikli õppematerjalide kogu ja tunnikava.
Õpilaste vanus: 7
Tunni pikkus: 45 min
Vajalikud lisavahendid: kooli nutiseadmed, taimer või taimeriäpp
Teema lühiülevaade:
Sissejuhatav tund ekraaniaja piiramise tajumiseks ja praktiliste oskuste omandamiseks.
Õpiväljundid: Õppija teadvustab liiga pika ekraaniaja ohte ja teab, mida nende ennetamiseks ette võtta. Õpilane tajub aja kulgu nutiseadet kasutades. Oskab enda ekraaniaega piirata.
Tegevused tunnis
Sissejuhatavad tegevused.
Arutelu teemal, mida tähendab ekraaniaja piiramine, isiklike kogemuste jagamine. Miks me seda teeme? Kui kaua tohib olla järjest seadmes, kui kaua päevas üldse.
Tunni käik.
https://www.teeviit.ee/kui-palju-ja-kui-tihti-tohib-kasutada-nutivahendeid/
https://www.luts.ee/noorteleht/index.php/abimees/arvutisoltuvus
https://tarkvanem.ee/digimaailm-artiklid/laste-ja-noorte-digisoltuvus-kuidas-seda-margata-ja-mida-teha/
https://digitark.ee/kuidas-seada-piirid-lapse-nutiseadme-kasutusele/
https://nipiraamat.ohtuleht.ee/691338/nutiseadmesse-uleliia-kiindunuid-ohustab-moodne-haigus-nutikael
taimeriäppe: https://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/
Hea õpetaja! Projekti „Targalt internetis“ raames koostasid: Maiken Jõesoo, Inga Jürioja, Ilona Tamsalu, Aet Mikli õppematerjalide kogu ja tunnikava.
Õpilaste vanus: 7
Tunni pikkus: 45 min
Vajalikud lisavahendid: kooli nutiseadmed, taimer või taimeriäpp
Teema lühiülevaade:
Sissejuhatav tund ekraaniaja piiramise tajumiseks ja praktiliste oskuste omandamiseks.
Õpiväljundid: Õppija teadvustab liiga pika ekraaniaja ohte ja teab, mida nende ennetamiseks ette võtta. Õpilane tajub aja kulgu nutiseadet kasutades. Oskab enda ekraaniaega piirata.
Tegevused tunnis
Sissejuhatavad tegevused.
Arutelu teemal, mida tähendab ekraaniaja piiramine, isiklike kogemuste jagamine. Miks me seda teeme? Kui kaua tohib olla järjest seadmes, kui kaua päevas üldse.
Tunni käik.
- Õpilased mängivad õpetaja poolt valitud mängu nutiseadmes, õpetaja ütleb, et viie minuti pärast tuleb ära lõpetada. Kui märkad, et aeg on täis, pane seade vaikselt!!!! lauale. 8-10 minuti jooksul lõpetab õpetaja tegevuse. Arutelu aja tajumisest, kui täpselt keegi aega tajus, kuidas aeg kadus.
- Liikumispaus, peaga tähestiku joonistamine, memme vigurid vms.
- Õpilased võtavad digiseadmed ja harjutavad ajapiirangu seadmist - 5 min. Õpetaja juhendab. Seejärel mängivad õpilased kokkulepitud aja nutiseadmes valitud mängu, peavad lõpetama taimeri märguande peale.
- Kodutöö - Mõõta enda ekraanikasutust kolme päeva jooksul. Panna tulemused igapäevaselt kirja.
- Lõpetavad tegevused - kokkuvõttev arutlus "Mida ma täna uut õppisin? Kuidas ma saan õpitut kasutada. "
https://www.teeviit.ee/kui-palju-ja-kui-tihti-tohib-kasutada-nutivahendeid/
https://www.luts.ee/noorteleht/index.php/abimees/arvutisoltuvus
https://tarkvanem.ee/digimaailm-artiklid/laste-ja-noorte-digisoltuvus-kuidas-seda-margata-ja-mida-teha/
https://digitark.ee/kuidas-seada-piirid-lapse-nutiseadme-kasutusele/
https://nipiraamat.ohtuleht.ee/691338/nutiseadmesse-uleliia-kiindunuid-ohustab-moodne-haigus-nutikael
taimeriäppe: https://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/